Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Yohimbina – dlaczego tak popularna przy redukcji tkanki tluszczowej?

Yohimbina to substancja występująca naturalnie w korze dwóch drzew, Pausinystalia yohimbe i Corynanthe yohimbe, którą medycyna ludowa od dawna uważa za afrodyzjak ułatwiający erekcję. Od niedawna dla celów sportowych i leczniczych dostępna jest forma syntetyczna yohimbiny (HCL). Dla celów sportowych polecana jest forma syntetyczna, gdyż w dużej mierze ogranicza skutki uboczne objawiające się m. in.: rozkojarzeniem, wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, przyśpieszeniem akcji serca, bólami głowy oraz nerwowością. W sporcie johimbina wykorzystana jest do celów zmniejszenia masy i zwiększenia siły mięśniowej. Badania nad yohimbiną wykazały silne działanie na układ nerwowy. Zwiększa ona znacznie aktywność układu przywspółczulnego, natomiast hamuje aktywność układu współczulnego. Yohimbina zwiększa poziom noradrenaliny we krwi, która pobudza hormonowrażliwą lipazę do rozpadu trójglicerydów. Kilka prac badawczych potwierdziło zwiększeone uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwi, wskutek suplementacji yohimbiną.

W ostatnich latach yohimbina stała się jednym z komponentów wieloskładnikowych preparatów stymulujacych metabolizm tłuszczowy. Niektóre badania wykazały dużą efektywność yohimbiny w spalaniu opornej tkanki tłuszczowej. W przypadku mężczyzn są to okolice brzucha, natomiast u kobiet uda i pośladki. Odpowiedzialne są za to receptory alfa-2-adrenergiczne, które w największej ilości rozlokowane są właśnie w tych miejscach. Jeżeli receptory alfa są aktywne, proces lipolizy (rozkładu tłuszczu) jest zahamowany. Yohimbina jest inhibitorem receptorów alfa, hamując ich aktywność.

Należy także wspomnieć o istnieniu receptorów beta-adrenergicznych, które odpowiedzialne są za pobudzanie do rozkładu tkanki tłuszczowej. W zależności od części ciała proporcje między ilością receptorów alfa i beta są różne. Jeżeli zwiększymy aktywność receptorów beta, jesteśmy w stanie szybciej spalać tkankę tłuszczową. Większość substancji termogennych aktywuje głównie receptory beta, co powoduje, że w pewnym momencie redukcji tkanki tłuszczowej dochodzimy do etapu, kiedy o dalsze efekty jest bardzo trudno. Właśnie wtedy wysoka aktywność receptorów alfa blokuje dalszy etap redukcji.

Warunkiem działania yohimbiny jest niski poziom insuliny, dlatego należy kontrolować ilość oraz jakość spożywanych węglowodanów. Aby manipulacja aktywnością receptorów alfa i beta była możliwa należy utrzymać ujemny bilans energetyczny.

Sugeruje się stosowanie dawek w przedziale 10-20 mg czystego związku dziennie, podzielonego na dwie lub trzy porcje. Suplement ten należy przyjmować na czczo oraz 30 minut przed posiłkami oraz przed treningiem aerobowym. Węglowodany nie są sprzymierzeńcem yohimbiny, zatem należy je przyjmować w dużym odstępie od posiłków bogatych w cukry. Yohimbina działa synergistycznie z kofeiną.

Spalacze tłuszu, zawierajace yohimbinę:

Evolab AlphaburnPure Target-A2

Aktualnie nie praktycznie nie istnieje ‚pewny’ produkt zawierający czystą johimbinę w proszku. Oferowane w internecie produkty zawierają najczęściej sproszkowany korzeń, który może mieć różną zawartość alkaloidów, jak i dodatkowe substancje/zanieczyszczenia.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl