Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Wpływ testosteronu na zdrowie mezczyzny

Jeszcze nigdy tempo przyrostu liczby mieszkańców ziemi nie było tak szybkie jak obecnie. Jedną z konsekwencji tego procesu jest zwiększanie się z każdym rokiem populacji ludzi w starszym wieku. Populacja osób powyżej 65 roku życia wykazuje niezwykle szybki przyrost (obecnie w europie stanowią 14,5% populacji). Niestety wraz ze wzrostem długości życia coraz więcej osób cierpi na przewlekłe choroby, wymagające długotrwałego i kosztownego leczenia. W procesie starzenia zaangażowane są wszystkie narządy i układy ludzkiego organizmu. Nie wiadomo które procesy odgrywają wiodącą rolę. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogromną rolą w procesie starzenia odgrywają związane z wiekiem zmiany w czynności narządów wydzielania wewnętrznego, a u mężczyzn zwłaszcza zmniejszenie z wiekiem produkcji androgenów gonadalnych, prowadzący do deficytu testosteronu.

Testosteron odgrywa w życiu mężczyzny bardzo ważną rolę. Wpływa na czynności mózgu, a więc kondycję psychiczną, zapewnia dobrą kondycję fizyczną i seksualną, podnosi zarówno libido jak i potencję. Stymuluje system immunobiologiczny i wpływa na wiele przemian metabolicznych. Powoduje zmniejszenie kumulacji tkanki tłuszczowej, wpływa na masę i siłę mięśniową, zwiększa masę kostną i przyśpiesza gojenie się ran.  Jego deficyt prowadzi do powstania zespołu metabolicznego, powodującego zaburzenia wielu funkcji organizmu, takich jak: zaburzenia pamięci, trudności w zasypianiu, nadmierna nerwowość, pogorszenie zdolności kojarzenia i koncentracji, uderzenia gorąca, skłonności do depresji, zawroty, bóle głowy, obniżenie siły i masy mięśniowej, a także liczne dolegliwości układu krążenia.

Z punktu widzenia patofizjologii uznaje się, że deficyt testosteronu jest hipogonadyzmem mieszanym uwarunkowanym zmianami zachodzącymi zarówno w gonadach, jak i na poziomie ośrodkowych regulatorów czynności jąder: podwzgórza i przysadki.

Podwzgórze i przysadka regulują, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, czynność komórek Leydiga w jądrze. Hormonem podwzgórza tropowym w stosunku do komórek Lediga jest gonadoliberyna. W wyniku jej działania na przysadkę dochodzi do syntezy lutropiny i folitropiny w komórkach gonadotropowych. Gonadotropina syntezy lutropiny stymuluje syntezę testosteronu przez komórki Leydiga w jądrze. Wraz z wiekiem pulsacyjne wydzielanie LH zostaje zaburzone. Pulsy stają się coraz rzadsze (zmniejszona częstotliwość), o mniejszej amplitudzie, przedłuża się natomiast czas ich trwania. Wydzielanie gonadoliberyny również ulega zaburzeniu. Odpowiedź podwzgórza na zmianę charakteru pulsów lutropiny oraz obniżone wydzielanie androgenów jest nieadekwatna. Zjawisko to nazywa się dysregulacją podwzgórzowego generatora pulsów.

Wieloletnie badania na dużych grupach mężczyzn udowodniły, że podawanie testosteronu, aby osiągnąć odpowiednie normy powodowały istotną poprawę stanu klinicznego. Powstaje jednak zasadnicze pytanie: po co podawać mężczyźnie testosteron,skoro jak wykazano w licznych badaniach, do późnej starości ma on możliwość endosyntezy własnego testosteronu? Należy dodać, że długotrwałe podawanie testosteronu prowadzi w pierwszej kolejności do bezpłodności, a w dalszym czasie do nieodwracalnego zaniku jąder – mężczyzna jest do końca życia skazany na przyjmowanie testosteronu. Istnieje wiele specyfików mogących skutecznie i bezpiecznie podnieść stężenie testosteronu (np. Erase Pro, Stoked, Testodex ), poprzez poprawę czynności jąder, a po zakończonej kuracji pacjenci uzyskują taką samą ilość testosteronu jak przed kuracją (jest to spowodowane zaburzeniami nasadki mózgowej, nie pracy jader), a ok 30% z nich ma stężenie testosteronu znacznie wyższe niż mieli przed terapią, bez żadnej dodatkowe stymulacji.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl