Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Przeswietlenie kwasu DAA

Od dłuższego czasu zauważyć można wyraźny wzrost ilości suplementów z tajemniczym składnikiem DAA (d-aspartic acid) służacych do podniesienia poziomu testosteronu. W jaki sposób działa powyższy składnik oraz dlaczego stał się on popularny spróbuję wyjaśnić w poniższym tekście.

Otóż dotychczasowe produkty mające na celu podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzn powodowały niestety (a może i stety 😉 ) głównie podniesienie libido, oraz nieznacznie regenerację. Niestety z efektami anabolicznymi bywało różnie – jednak zasada ich działania oraz same składniki nie mogły powodować większych efektów. Pomijam tutaj różnego rodzaju suplementy (6-bromo, atd, 6-oxo, suplementy oparte o trans-resveratrol, divanill itp.) dostępne na rynkach zachodnich (a trudne do zdobycia nad wisłą), gdyż te działają świetnie i efekty są naprawdę imponujące.

DAA

DAA czyli kwas D-asparaginowy jest naturalnie występującym w naszym organiźmie aminokwasem, który ma wpływ na proces zapamiętywania i kojarzenia. Największa jego ilość występuje w przysadce mózgowej oraz w jądrach, gdzie intensyfikuje produkcję hormonu luteinizującego (LH), który to właśnie stymuluje wydzielanie naturalnego testosteronu (!). Jako, że teoria z praktyką nie zawsze współgra przeprowadzono badania na 20 osobowej grupie kontrolnej (jednej części podawana DAA innej placebo).U ponad 80% badanych, którym podawano kwad d-asparaginowy stwierdzono znaczny wzrost ilości hormonu luteinizujacego (LH) w osoczu krwi w stosunku do poziomu przed rozpoczętym badaniem. Uśrednione wyniki ukazały wzrost na poziomie 33%, a wynik poprawiał się z kolejnymi dniami. Co ciekawe nawet po odstawieniu DAA poziom LH ciagle był wysoki (co prawda spadł, ale dalej był ponad 100% wyższy niż po wstępnym badaniu).

Pamiętać należy także, że wzrost stymulacji komórek Leydiga (które uwalniały LH) jest powiązany ze zwiększoną produkcją cAMP (odpowiedzialny jest m. in. za aktywowanie kinezy białkowej oraz stymulowanie poszczególnych białek i enzymów), a pobudzone komórki Leydiga są komórkami sterydogennymi (produkują również testosteron). Dlatego też przy powyższym badaniu sprawdzono jego poziom- który także okazał się podwyższony.

Warto więc zauważyć, że produkty z DAA są obiecujące dla sportowców, osób starszych czy też osób z niskim poziomem testosteronu.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl