Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

O okresowym głodowaniu (Intermitten Fasting) w mniej niz 10 minut!

W polskiej kulturystyce, wśród osób ćwiczących hobbystycznie oraz wśród tych pragnących zgubić zbędne kilogramy tłuszczu, lawinowo rośnie popularność diety Intermitten Fasting (IF) – okresowego głodowania- oraz różnych jej odmian, gdzie głównym czynnikiem jest właśnie głodowanie organizmu (tak, tak, już nie spożywamy konkretnych posiłków co 2-4h!). Naukowcy obrali nowy cel w swoich badaniach, odnajdując zalety (a jest ich całkiem sporo) jak i wady (nie ma diety bez wad). Dalej przedstawiamy czym jest ta dieta, czy powinieneś ją stosować i jeżeli tak, to w jaki sposób…

Do tej pory wszystkie źródła zdrowego odżywiania podpowiadały nam o odżywianiu się co 3-4h, najczęściej była to dieta nisko węglowodanowa oraz wysoko białkowa. Setką tysięcy osób na całym świcie te metody pozwoliły na zgubienie zbędnych kilogramów i utworzyć doskonałą sylwetkę, dlaczego więc to zmieniać i co było w tym złego?

Po pierwsze dieta polegająca na zwiększonej ilości dostarczanego białka a mniejszej ilości węglowodanów nie jest pod żadnym pozorem zła o ile dostarczamy odpowiednią ilość składników odżywczych obliczoną na podstawie naszego zapotrzebowania oraz konieczną do osiągnięcia wyznaczonego czasu (oczywiście w realnym terminie).’

Na czym więc polega dieta okresowego głodowania?

Zwolennicy diety IF, w przeciwieństwie do dietetycznego pierwszego przykazania, unikają konieczności spożywania posiłków tak często (w regularnych odstępach czasu). Wielu twierdzi, że szybciej osiągali ubytek konkretnej masy tkanki tłuszczowej oraz ogólną poprawę zdrowia poprzez rozmyślne opuszczanie posiłków także czasami będąc cały dzień bez posiłku.

Prawdę mówiąc dieta IF jest wciąż w początkowym stadium badań, wielce prawdopodobne jest, że dopiero za jakieś 5 lat wiedza dotycząca tej diety pozwoli nam na jej pełne poznanie a ona sama stanie się podstawową stosowaną przez większość sportowców (w szerokim pojęciu tego słowa). Na dzisiaj, możemy śmiało powiedzieć, że w pewnych sferach dieta ta osiągnęła już niemal mistyczny poziom. Mimo ślimaczego tempa badań nad tą dietą, postanowiliśmy ją opisać oraz poszukać kilka ciekawych badań aby je Państwu przedstawić.

Czy dieta IF jest dla Ciebie?

Naszym zdaniem jest kilka istotnych czynników, które należy wiedzieć przed stosowaniem okresowego głodowania, aby nie być później zawiedzionym.

  • Okresowe głodowanie jest świetnym sposobem na radzenie sobie z uczuciem głodu. Ćwiczenie silnej woli wcale nie jest łatwe i osoby z tzw. słomianym zapałem muszą sobie odpuścić tego typu dietę. Sposób odżywiania będzie jednak odpowiedni dla osób zapracowanych, będących często w drodze i mających jedynie określone godziny na spożywanie posiłków. Przykładowo w ciągu 6h dostarczamy całe dzienne zapotrzebowanie, a kolejne 18h głodujemy (spożywamy wyłącznie wodę).
  • Obiektywnie rzecz biorąc, okresowe głodowanie nie jest znacznie lepsze dla utraty tkanki tłuszczowej od spożywania regularnych posiłków – wg. niektórych badań jest, ale muszą one zostać uściślone i przeprowadzone w odpowiednich warunkach i przez ludzi (tak, większość badań było prowadzonych na szczurach).
  • Dieta IF nie jest łatwa. Jednak opanowanie jej pozwala na łatwiejsze utrzymywanie niższego współczynnika tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej. A więc możemy osiągnąć smuklejszą i mocniej wyrzeźbioną sylwetkę.
  • Intermitten fasting (okresowe głodowanie) nie jest dla każdego, ale też nie musi być. Jest wiele diet oraz sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki oraz poprawę stanu zdrowia.

A więc, dieta okresowego głodowania jest dobra, ale nie konieczna!

Dieta ta jest przede wszystkim dla tych co chcą osiągnąć maksymalną możliwą rzeźbę ciała bez ciągłego rygoru posiłków, bądź też dla osób, które chcą poznać różnicę pomiędzy prawdziwym uczuciem głodu, a głodem mentalnym (będący wyłącznie przyzwyczajeniem naszego organizmu do podjadania). Dieta jest przydatnym narzędziem do cyklicznego zastosowania, nie jest jednak jedyną słuszną, najważniejszą – bo naprawdę wiele osób ma fantastyczną budowę ciała, a nigdy jej nie stosowali.

Niezależnie od rodzaju diety, czy są to małe częste posiłki, czy sporadyczne duże – mają one kilka podobieństw, w tym:

  1. Kontrolowanie kalorii. Kiedy kontrolujemy ilość spożywanych kalorii, odnosimy postępy. Jeżeli zachowasz odpowiednią ilość kalorii, wybór pomiędzy częstymi małymi posiłkami, a większymi o mniejszej częstotliwości będzie należał wyłącznie do Ciebie.
  2. Skupienie na jakości spożywanych produktów. Świeże, nieprzetworzone, bogate w składniki odżywcze – konieczne atrybuty produktów niezależnie od wybranej diety.
  3. Regularne ćwiczenia. Ćwiczenia (niezależnie od tego czy są to oporowe, czy aerobowe) są kluczowym czynnikiem osiągnięcia pozytywnych przemian w naszym organizmie.

Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowo dietę Intermitten Fisting, zapraszamy do kontaktu z nami: admin (at) pure-sport.pl bądź śledzenie bloga, wkrótce więcej informacji.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl