Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Kreatyna -dlaczego tak istotna dla naszego organizmu?

Kreatyna jest najsilniejszym anabolikiem pośród dozwolonych środków wspomagania wysiłku sportowego. Anabolikiem – czyli substancją, która stymuluje syntezę białek, pozwalając tym samym na wzrost masy oraz siły mięśniowej. Dopiero niedawno udało się nauce prześledzić szlaki metaboliczne kreatyny związane z anabolizmem białek, a i to nie wiadomo czy aby na pewno wszystkie.

Kreatyna wnikająca do komórki mięśniowej pochodzi z wątroby, albo suplementu (o ile takie stosujemy). Kreatyna jest chętnie sięganym suplementem, gdyż wewnątrzustrojowa synteza kreatyny jest procesem złożonym, powolnym oraz wieloetapowym. Jest to proces, który nie może pokryć zapotrzebowania komórek mięśniowych na porcje kreatyny, zdolne w satysfakcjonujący sposób stymulować rozwój masy i siły mięśniowej.

W komórce mięśniowej, kreatyna wnika do mitochondriów, które produkują ze składników pokarmowych adenozynotrifosforan (ATP) – substancję o fundamentalnym znaczeniu dla anabolizmu białek. Nie tylko zresztą anabolizmu, ale też dla wszystkich procesów życiowych, których przebieg wymaga nakładu energetycznego, w tym również dla skurczu włókien mięśniowych, czyli generowania impulsu siłowego. ATP jest po prostu uniwersalnym przekaźnikiem energetycznym.

Jednak ATP (wytworzony w mitochondriach) nie posiada zdolności ani samodzielnego ich opuszczania, ani przemieszczania się pomiędzy przedziałami komórkowymi do miejsc swojego działania, w tym również tych kluczowych dla anabolizmu białek. To tutaj do akcji wkracza kreatyna. Kreatyna wnika do mitochondriów, przyłącza do swojej cząsteczki strategiczny fragment ATP (grupę fosforanową) i przemienia się w fosfokreatynę.

Jako fosfokreatyna opuszcza mitochondria i dociera do miejsc działania ATP. W miejscach tych oddaje grupę fosforanową i odbudowuje cząsteczki ATP. Pełni więc funkcję magazynu i transportera ATP. Bez jej udziału ten kluczowy dla anabolizmu i życia związek byłby w zasadzie, całkowicie pozbawiony możliwości działania.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl