Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Kortyzol – hormon stresu z którym musimy walczyć

Naszym codziennym funkcjonowaniem, postrzeganiem rzeczywistości i postępowaniem często kierują tzw. stresory – czyli czynniki stresogenne. Oddziałują one na nasz organizm po przez różne strefy, poczynając od tej natury emocjonalnej poprzez chemiczne, biologiczne aż po aspekty fizyczne (której również nie możemy lekceważyć). Jednym z tych stresogennych czynników jest kortyzol nazywany często ‚hormonem stresu’. Jest on niezwykle ważny dla każdego sportowca, gdyż wpływa on w znacznym stopniu na nasze osiągi treningowe.

O kortyzolu z każdym rokiem wiemy coraz więcej, począwszy od tego, że na każdego działa inaczej. Jedni dzięki podniesionemu poziomowi stresu działają znacznie lepiej, innych on paraliżuje i nie są wówczas zdolni do działania na optymalnym poziomie, a nawet nie mogą wykonywać podstawowych czynności. Dzisiaj na temat kortyzolu wiemy już znacznie więcej, niż jeszcze niespełna 4 lata temu. Poznaliśmy jego znaczenie dla sportowców i osób które kontrolujących wygląd swojej sylwetki.

Stres objawia nam się na kilka sposobów, dla każdego inaczej. Najczęstszymi objawami są: szybsza praca serca, podniesione ciśnienie, szybszy oddech – nasz organizm przygotowuje się do walki z przeciwnościami jakie napotkał. Wydawać by się mogło, że jest to pozytywne dla nas i owszem, tak jest, jednak tylko wówczas jeżeli sytuacje takie występują sporadycznie. Natomiast życie w ciągłym stresie powoduje szereg komplikacji i problemów zdrowotnych. Jednym z negatywnych objawów ciągłego stresu jest zwiększony poziom kortyzolu, hormonu, którego poziom zwiększa się wraz ze wzrostem stresu i utrzymuje jeszcze po jego zakończeniu.

Kortyzol to hormon sterydowy produkowany przez nadnercza. Jego podstawową rolą jest zwiększanie poziomu glukozy we krwi na drodze glukoneogenezy, czyli przemiany aminokwasów w glukozę. Jednocześnie nasila rozpad białek kurczliwych w mięśniach szkieletowych (KATABOLIZM). Nie dość więc, że hormon ten wywołuje stratę cennych aminokwasów, to także wywołuje insulinooporność. Natomiast wraz z adrenaliną i hGH  zwiększa uwalnianie do krwi wolnych kwasów tłuszczowych powstałych z rozpadu trójglicerydów w tkance tłuszczowej.

Poziom kortyzolu wraz z poziomem testosteronu (ich stosunek) w znacznym stopniu wpływają na sylwetkę naszego ciała, a przede wszystkim poziom tkanki mięśniowej oraz ilość tkanki tłuszczowej. Zarówno testosteron jak i kortyzol mają te same receptory z którymi się łączą, niestety jeżeli jeden z nich się połączy, dla drugiego nie ma już miejsca. A więc im więcej kortyzolu tym mniej testosteronu, co przyczynia się do mniejszej ilości mięśni i większej ilości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo kortyzol negatywnie wpływa na wrażliwość insulinową, która to jest ściśle powiązana z otyłością brzuszną.

Wzrost poziomu kortyzolu ma więc negatywny wpływ na naszą sylwetkę, poziom tkanki mięśniowej oraz ilość tkanki mięśniowej.

 

Zwalczanie kortyzolu nie jest latwe, zwłaszcza przy aktualnym trybie życia społeczeństwa nie mamy z nim większych szans. Natomiast suplementów skutecznie zwalczajacych wysoki poziom kortyzolu jest bardzo znikoma ilość. dopiero od niedawna producenci zauważyli ten problem. Aktualnie skutecznymi produktami pozwalającymi na obniżenie poziomu kortyzolu jest Lean Xtreme.Produkt działa na kortyzol poprzez jego stałe zmniejszenie, zwłaszcza w sytuacjach zwiększonego stresu (takiego jak treningi). Jak już wcześniej zostało wytłumaczone, blokowanie hormonu stresu (kortyzolu) powoduje istotne zwiększenie uwalniania tkanki tłuszczowej trzewnej oraz zmniejszony katabolizm tkanki mięśniowej. Prócz blokowania hormonu stresu, DS Lean Xtreme zwiększa ilość uwalnianej energii z tkanki tłuszczowej (z adipocytów) a także optymalizuje działanie układu immunologicznego, aby stworzyć idealne środowisko do spalania tłuszczu przy jednoczesnej ochronie mięśni.

Lean xtreme kortyzol

Zmniejszanie poziomu kortyzolu poprzez Lean Xtreme

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl