Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Jak rozpoczac przygode z bieganiem.

Jak rozpoczac przygode z bieganiem.

Głównym powodem, przez który większość osób rozpoczynających przygodę z bieganiem nie może wytrwać w postanowieniu są historie na temat bólu i cierpień, jakie towarzysza pierwszemu tygodniowi biegania. Nigdy nie udało im się przejść przez tą bolesną fazę. Prawo Newtona jest nieubłagane: ciało w stanie spoczynku dąży dopozostania w stanie spoczynku. Ale z bieganiem nie musi tak być, a artykuł ten przedstawi Wam w jaki sposób to zrobić.

Rozpoczynanie każdej nowej formy aktywności wymaga zarówno siły i odwagi, a my boimy się tego co nowe i nieznane – tak samo nasz organizm – potrzebujemy przełamania oporów. Jeśli rozpoczniesz powoli, stopniowo zwiększając wysiłek poprzez serię drobnych kroków, a ponadto zadbasz o odpowiedni wypoczynek, możesz miarowo poprawiać swoją kondycję, redukując jednocześnie ryzyko zakwasów albo kontuzji niemal do zera.

Wygospodaruj dla siebie 30 minut.

Minimum do osiągnięcia sprawności to trzy 30-minutowe biegi (połączone z marszem) na tydzień. Wygospodarowanie tego czasu może się wydawać początkowo trudne, ale jeśli naprawdę tego chcesz to sobie poradzisz. Kiedy już uda Ci się zarezerwować czas na bieganie, możesz mieć niemal pewność, że zdołasz uzyskać sprawność i zrzucić wagę. Trzymając się harmonogramu nie odczujesz tego zniechęcenia spowodowanego nagłym obciążeniem organizmu.

Uzależnienie.

Ciekawym aspektem psychologicznym jest, że trenując w miarę regularnie 30-40 minut kilka razy w tygodniu przez dłuższy okres (4-6 miesięcy) biegacze odkrywają swego rodzaju uzależnienie od odprężającego wysiłku, który pojawia się szczególnie po zakończeniu treningu. Dodatkowym ważnym czynnikiem, przez który będziesz chciał kontynuować ten rodzaj wysiłku jest odprężenie psychiczne – nie musisz myśleć o pracy, wynikach czy problemach, masz tylko swój jeden cel.

Za ten rodzaj uzależnienia podejrzewa się hormony z grupy beta-endorfin, które działają na śródmózgowie i odpowiadają za efekt delikatnie uspokajający. Organizm i umysł zaczynają oczekiwać na ten następujący po ćwiczeniach stan i będą odczuwać jego brak, kiedy odpuścisz trening.

Nie zwracaj uwagi na tętno.

Wiele trenerów nakazuje bieganie z utrzymaniem odpowiedniego przedziału tętna, pozwalając w ten sposób jak najszybciej zredukować zbędną tkankę tłuszczową. My mówimy abyś sobie to odpuścił! Długoletnie badania pokazują, że czynnikiem wpływającym na poprawę stylu życia i zmniejszającym ryzyko występowania chorób jest długoterminowa ilość spalanych kalorii. Nie jest wskazane więc abyś spalił szybko 400 kalorii, ale abyś spalił je w umiarkowanym czasie. Co z tego, że spalisz 400 kalorii jak na kolejny trening już nie wyjdziesz bo nie będziesz mieć ochoty? Lepiej abyś w tygodniu spalił te 400 kalorii i tak przez każdy tydzień…

Biegamy i maszerujemy

Na czym polega przewaga biegania nad maszerowaniem? Otóż podczas biegania spalamy nawet dwa razy wiecej kalorii na kilometr niż chodzenie. Dodatkowo większe wydatkowanie energii powoduje większą satysfakcję, lepsze samopoczucie oraz uczucie odprężenia. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie biegania z przerwami na marsz. Oczywiście początkujący biegacze będą mieli w ciągu swojego treningu większą ilość przerw na marsz, będą one także dłuższe niż w przypadku „weteranów”. Jednakże nie należy na siłę skracać czas marszu czy też ich ilość, jeżeli czujemy, że nasz organizm jest wyczerpany należy sobie odpuścić i zrobić przerwę w postaci szybszego marszu, nie narażajac się tym samym na przetrenowanie czy kontuzję.

Pierwsze dni biegania

Przez pierwsze dni należy szczególnie uważnie dobrać dla siebie odpowiedni trening. Osoby z dużą otyłością powinny zacząć treningi od zwykłego marszu przez 30 minut, stopniowo zwiększając prędkość marszu. Później już powoli przechodzić do 5 minut marszu i 30-60 sekund joggingu. Po 2-3 tygodniach stopniowo zmniejszając długość marszu do 4, 3, 2 i 1 minuty (w końcu przeplatając jogging z energicznym marszem).

Osoby które mają lekką nadwagę mogą rozpocząć swoje treningi z bieganiem przy przeplataniu energicznego marszu z bieganiem, bądź nawet próbować biegać przez 5 minut z przerwami na 1 minutowy energiczny marsz. Po 2-3 tygodniach zacznijmy zwiększać długość joggingu oraz długość całego treningu do 1h. Jeżeli już będziesz mógł wykonywać cały trening godzinny bez przerwy na marsz, zapewniamy, że będziesz zadowolony ze swojego ciała.

Pamiętaj, że czym dłuższe treningi tym są one większym obciążeniem dla Twojego organizmu, musisz więc dostosować dietę oraz suplementacje do  Twoich specyficznych warunków. Zachęcamy do pytania o porady w sklepie z suplementami i odżywkami diety dotyczącą biegania, odżywiania i suplementacji.

Pamiętaj, że ważnymi suplementami, które koniecznie powinieneś spożywać to aminokwasy BCAA, witaminy i minerały oraz białko i pewne osoby dodatkowo węglowodany.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl