Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

Fukoksantyna – zapomniany pogromca tkanki tłuszczowej?

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, ze fukoksantyna zawojuje rynek produktów spalających tkankę tłuszczową, prym wiódł produkt Fucoxanthin firmy Scitec. Opublikowane badania dowodziły jej skuteczności, skuteczności w zwalczaniu tkanki tłuszczowej z brzucha i bioder. Był to jeden z niewielu środków, który tak wyspecjalizował sobie spalanie tkanki tłuszczowej z tych najtrudniejszych rejonów. Dziś już praktycznie zapomniany, a produktów zawierających ten wyjątkowy składnik już praktycznie nie znajdziemy. A może jednak? 

Fukoksantyna jest związkiem występującym w brązowych algach. Jako pierwsi badania nad tym związkiem przeprowadzili naukowcy z Japonii. Badacze z Hokkaido University w Japoni wykazali, że promuje ona spalanie tłuszczu poprzez zwiększanie aktywności termogenicznej w tkance tłuszczowej białej (znajdującej się głównie na brzuchu), co z kolei zwiększa wydatek kaloryczny. W eksperymencie na szczurach wykazali, że fukoksantyna hamowała także wchłanianie tłuszczu w jelitach oraz przyśpieszała metabolizm.

Niestety nigdy do końca nie dowiedziano w jaki sposób fucoxanthine działał, potwierdzone zostały wyłącznie jego oddziaływanie na spalanie tkanki tłuszczowej białej, a także przyśpieszenie metabolizmu oraz ograniczenie wchłaniania tłuszczu w jelitach. W badaniach na ludziach odbywających się rosyjskich uniwersytetach wykazywano nawet 25% spadek wielkości tkanki tłuszczowej z brzucha, uśredniony wynik wykazał jego skuteczność na poziomie 10% spadku wagi tkanki tłuszczowej, w większości znajdującej się na brzuchu (badania odbywające się w 4 tygodniowych cyklach).

Dodatkową zaletą tego składnika jest to, że nie ma on działania pobudzającego tak, jak efedra, kofeina, czy gorzka pomarańcza. Nie wiadomo jak do końca działa. Jedno jest pewne, sprawia on, że wzrasta ilość białka nazywanego UPC1, które efektywnie spala tłuszcz.

Na dzień dzisiejszy ze względu na zwiększone koszty, zaprzestanie kolejnych badań oraz brak dokładnej wiedzy w jaki sposób działa fucoxantyna, składnik ten znajduje się jedynie w niewielkiej ilości spalaczy tkanki tłuszczowej. Aktualnie najpopularniejszym produktem, który możemy znaleźć na naszym rodzimym rynku jest spalacz tłuszczu firmy PNI o nazwie Thermadex.

Niestety nie wygląda na to, aby ilość produktów zawierających składnik alg brązowych miała się zwiększyć w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl