Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Sprawdź nas: bodyworld.pl

DHEA i 7-Keto DHEA – czyli w jaki sposób działa Lean Xtreme

DHEA i 7-Keto DHEA – czyli w jaki sposób działa Lean Xtreme

Układ krążenia transportuje wiele hormonów i ich metabolitów. Dla kulturystów szczególne znaczenie mają insulina, testosteron oraz hormon wzrostu, ponieważ mają potężny wpływ na wzrost tkanki mięśniowej ogólny skład naszego ciała. Testosteron powstaje z cholesterolu w wyniku kilkuetapowego procesu, co pozwala na wyodrębnienie jego prekursorów: cholesterol -> pregnenolon -> 17-OX-pregnenolon -> DHEA -> androstenedion -> testosteron. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest dehydroepiandrosteron (DHEA), już wiele lat temu ogłoszony „fontanną młodości”. To właśnie ten składnik znajdziemy w popularnym suplemencie Lean Xtreme od Driven Sports.

Ponieważ podobnie jak w przypadku testosteronu poziom DHEA jest z wiekiem coraz niższy, wiele badań poświecono suplementacji DHEA u osób starszych. Jego niski poziom został powiązany z odkładaniem się tłuszczu w okolicach talii u mężczyzn, także w kilku badaniach na zwierzętach udowodniono korzystny wpływ DHEA na metabolizm tłuszczów, na przykład w jednym z badań przeprowadzonych na szczurach stwierdzono, że DHEA wręcz zapobiegał odkładaniu tłuszczu u gryzoni karmionych według diety wysokotłuszczowej. Podczas testów klinicznych badano wpływ DHEA na otluszczenie ciała u osób starszych, młodszych oraz wysportowanych, ale wyniki były często sprzeczne. Jedno z badań wykazało niezwykłe efekty stosowania bardzo wysokiej dawki DHEA (1600mg dziennie przez 28 dni). W porównaniu do placebo, poziom DHEA w krwiobiegu wzrósł trzykrotnie, a poziom tłuszczu obniżył się o 30%, i to pomimo braku zmian poziomu estrogenów i testosteronu. W innych badaniach w wykorzystaniem placebo stwierdzono korzystny wpływ DHEA na insulinooporność, poziom trójglicerydów i skład ciała.

DHEA to środek zawarty w produktach Lean Xtreme oraz Lean FX, pozwala on regulować poziom tłuszczu w organizmie na kilka rożnych sposobów, na przykład blokuje rozwój komórek tłuszczowych, przyśpiesza metabolizm spoczynkowy, hamuje działanie kortyzolu. W 2012r. J. Krabowska i Z. Kochana przeprowadziły badanie dowodzące, że DHEA posiada bardzo ciekawą zdolność do mobilizowania i spalania tłuszczu zapasowego. Inne badanie wykazało natomiast, że DHEA i/lub jego metabolity mogą podnosić tempo przemiany materii w stanie spoczynku, mimo, że badani stosowali dietę niskokaloryczną, która zwykle prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W badaniach szczuty otrzymujące przez dwa tygodnie DHEA jadły tyle samo karmy co szczury z grupy, której podano placebo, a mimo to mniej przybierały na wadze oraz obniżyły poziom tłuszczu aż o 20%. DHEA także wyraźnie nasiliło mobilizację tłuszczów we krwii tych gryzoni. Dodatkowo DHEA wydaje się zwiększać aktywność regulatora metabolizmu tłuszczu zwanego PPAR-g, wpływając tym samym na przyśpieszenie przemiany materii.

Gdy aktywowane zapasy tłuszczu trafią do krwioobiegu, trzeba je spalić aby nie powróciły one do zapasowej tkanki tłuszczowej. To w krwiobiegu do gry włączają się metabolity DHEA. Badania naukowe wykazały, że 7-Keto DHEA ( jeden z metabolitów dehydroepiandrosteronu) przyspiesza spalanie tłuszczu. 7-Keto DHEA to ester acetylowy 7-oxo DHEA, naturalnie utleniony metabolit dehydroepiandrosteronu. Warto tutaj dodać, że jego konwersja do testosteronu lub estrogenów jest niemożliwa, co jest istotne dla obawiających się podniesienia poziomu estrogenu przez DHEA.

Ponieważ wcześniejsze badania potwierdziły korzystny wpływ DHEA na metabolizm tłuszczów, wielu naukowców postanowiło sprawdzić, czy podobnego działania nie wykazują metabolity DHEA. Naukowcy wykazali, że 7-Keto DHEA aktywuje spalające tłuszcz enzymy termogeniczne dwa razy silniej niż samo DHEA. Metabolit ten posiada zdolność przywracania, a nawet podnoszenia tempa przemiany materii u osób stosujacych dietę o ograniczonej liczbie kalorii. W przypadku kobiet właściwość DHEA pozwala uniknąć skutków ubocznych takich jak trądzik, nadmierne owłosienie ciała oraz zaburzenie cyklu miesiączkowego.

Także w badaniu przeprowadzonym w Praskim Institute of Endocrinology potwierdzono rolę 7-Keto DHEA w metabolizmie tłuszczów. Wyniki badania wskazują na istnienie pozytywnej korelacji pomiędzy 7-oxo DHEA i otyłoscią u nastoletnich chłopców. Aktywność 7-Keto DHEA jako konkurencyjnego inhibitora konwersji z nieaktywnego kortyzolu do aktywnego kortyzolu może wywołać korzystne obniżenie poziomu hormonu stresu u kulturystów stosujących dietę redukcyjną.

Badania potwierdzają, że przyjmowanie DHEA zawartego m.in. w produkcie Lean Xtreme jest bezpieczne, a uzyskane efekty zależą od przyjętych dawek. Jednakże do tej pory nie przeprowadzono szczegółowych badań z użyciem DHEA na dużej liczbie ochotników i z zastosowaniem placebo, co w 100% potwierdziłoby skuteczność tego środka w zakresie zwiększania suchej masy mięśniowej i przyśpieszania metabolizmu tłuszczu. Jednakże te informacje wskazują nam, że DHEA może być bezpiecznym zamiennikiem stymulantów, skutecznie podnosząc tempo przemiany materii w sranie spoczynku oraz w czasie stosowania diety redukcyjnej – chroniąc masę mięśniową poprzez blokowanie hormonu stresu.

Produkty zawierajace w swoim składzie DHEA:

Driven Sports Lean Xtreme

Athletic Xtreme Lean FX

Dodaj komentarz

Najnowsze artykuły

Blog Pure Sport
Strona stworzona z myślą o sportowcach.
Strona: http://pure-sport.pl
Email: admin@pure-sport.pl